YEAR |
|
WINNER |
|
SECOND |
|
THIRD |
JOCKEY |
JOCKEY |
JOCKEY |
2023
|
|
MOSTAHDAF (IRE)
|
|
LUXEMBOURG (IRE)
|
|
ADAYAR (IRE)
|
J: Jim Crowley
T: John & Thady Gosden
|
J: Ryan Moore
T: Aidan O'Brien, Ireland
|
J: William Buick
T: Charlie Appleby
|
2022
|
|
STATE OF REST (IRE)
|
|
BAY BRIDGE
|
|
GRAND GLORY
|
J: S. M. Crosse
T: Joseph Patrick O'Brien, Ireland
|
J: Ryan Moore
T: Sir Michael Stoute
|
J: Mickael Barzalona
T: Gianluca Bietolini, France
|
2021
|
|
LOVE (IRE)
|
|
AUDARYA (FR)
|
|
ARMORY (IRE)
|
J: Ryan Moore
T: Aidan O'Brien, Ireland
|
J: William Buick
T: James Fanshawe
|
J: Seamie Heffernan
T: Aidan O'Brien, Ireland
|
2020
|
|
LORD NORTH (IRE)
|
|
ADDEYBB (IRE)
|
|
BARNEY ROY
|
J: James Doyle
T: John Gosden
|
J: Tom Marquand
T: William Haggas
|
J: William Buick
T: Charlie Appleby
|
2019
|
|
CRYSTAL OCEAN
|
|
MAGICAL (IRE)
|
|
WALDGEIST
|
J: Frankie Dettori
T: Sir Michael Stoute
|
J: Ryan Moore
T: Aidan O'Brien, Ireland
|
J: Pierre-Charles Boudot
T: A. Fabre, France
|
2018
|
|
POET'S WORD (IRE)
|
|
CRACKSMAN
|
|
HAWKBILL (USA)
|
J: James Doyle
T: Sir Michael Stoute
|
J: Frankie Dettori
T: John Gosden
|
J: William Buick
T: Charlie Appleby
|
2017
|
|
HIGHLAND REEL (IRE)
|
|
DECORATED KNIGHT
|
|
ULYSSES (IRE)
|
J: Ryan Moore
T: Aidan O'Brien, Ireland
|
J: Andrea Atzeni
T: Roger Charlton
|
J: Jim Crowley
T: Sir Michael Stoute
|
2016
|
|
MY DREAM BOAT (IRE)
|
|
FOUND (IRE)
|
|
WESTERN HYMN
|
J: Adam Kirby
T: Clive Cox
|
J: Ryan Moore
T: Aidan O'Brien, Ireland
|
J: Frankie Dettori
T: John Gosden
|
2015
|
|
FREE EAGLE (IRE)
|
|
THE GREY GATSBY (IRE)
|
|
WESTERN HYMN
|
J: Pat Smullen
T: D. K. Weld, Ireland
|
J: Jamie Spencer
T: Kevin Ryan
|
J: Frankie Dettori
T: John Gosden
|
2014
|
|
THE FUGUE
|
|
MAGICIAN (IRE)
|
|
TREVE (FR)
|
J: William Buick
T: John Gosden
|
J: Joseph O'Brien
T: Aidan O'Brien, Ireland
|
J: Frankie Dettori
T: Mme C. Head-Maarek, France
|
2013
|
|
AL KAZEEM
|
|
MUKHADRAM
|
|
THE FUGUE
|
J: James Doyle
T: Roger Charlton
|
J: Paul Hanagan
T: William Haggas
|
J: William Buick
T: John Gosden
|
2012
|
|
SO YOU THINK (NZ)
|
|
CARLTON HOUSE (USA)
|
|
FARHH
|
J: Joseph O'Brien
T: Aidan O'Brien, Ireland
|
J: Ryan Moore
T: Sir Michael Stoute
|
J: Frankie Dettori
T: Saeed bin Suroor
|
2011
|
|
REWILDING
|
|
SO YOU THINK (NZ)
|
|
SRI PUTRA
|
J: Frankie Dettori
T: Mahmood Al Zarooni, UAE
|
J: Ryan Moore
T: Aidan O'Brien, Ireland
|
J: Neil Callan
T: Roger Varian
|
2010
|
|
BYWORD
|
|
TWICE OVER
|
|
TAZEEZ (USA)
|
J: Maxime Guyon
T: A. Fabre, France
|
J: Tom Queally
T: Sir Henry Cecil
|
J: Tadhg O'Shea
T: John Gosden
|
2009
|
|
VISION D'ETAT (FR)
|
|
TARTAN BEARER (IRE)
|
|
NEVER ON SUNDAY (FR)
|
J: Olivier Peslier
T: E. Libaud, France
|
J: Ryan Moore
T: Sir Michael Stoute
|
J: Christophe Lemaire
T: Jean-Claude Rouget, France
|
2008
|
|
DUKE OF MARMALADE (IRE)
|
|
PHOENIX TOWER (USA)
|
|
PIPEDREAMER
|
J: Johnny Murtagh
T: Aidan O'Brien, Ireland
|
J: Ted Durcan
T: Sir Henry Cecil
|
J: Jimmy Fortune
T: John Gosden
|
2007
|
|
MANDURO (GER)
|
|
DYLAN THOMAS (IRE)
|
|
NOTNOWCATO
|
J: Stephane Pasquier
T: A. Fabre, France
|
J: Christophe Soumillon
T: Aidan O'Brien, Ireland
|
J: Johnny Murtagh
T: Sir Michael Stoute
|
2006
|
|
OUIJA BOARD
|
|
ELECTROCUTIONIST (USA)
|
|
MANDURO (GER)
|
J: Olivier Peslier
T: Ed Dunlop
|
J: Frankie Dettori
T: Saeed bin Suroor
|
J: Christophe Soumillon
T: A. Fabre, France
|
2005
|
|
AZAMOUR (IRE)
|
|
ACE (IRE)
|
|
ELVSTROEM (AUS)
|
J: M. J. Kinane
T: John M. Oxx, Ireland
|
J: Kieren Fallon
T: Aidan O'Brien, Ireland
|
J: N. Rawiller
T: Tony J. Vasil, Australia
|
2004
|
|
RAKTI
|
|
POWERSCOURT
|
|
IKHTYAR (IRE)
|
J: Philip Robinson
T: Michael Jarvis
|
J: Jamie Spencer
T: Aidan O'Brien, Ireland
|
J: Richard Hills
T: John Gosden
|
2003
|
|
NAYEF (USA)
|
|
RAKTI
|
|
ISLINGTON (IRE)
|
J: Richard Hills
T: Marcus Tregoning
|
J: Philip Robinson
T: Michael Jarvis
|
J: Kieren Fallon
T: Sir Michael Stoute
|
2002
|
|
GRANDERA (IRE)
|
|
INDIAN CREEK
|
|
BANKS HILL
|
J: Frankie Dettori
T: Saeed bin Suroor
|
J: T. Quinn
T: David Elsworth
|
J: Olivier Peslier
T: A. Fabre, France
|
2001
|
|
FANTASTIC LIGHT (USA)
|
|
KALANISI (IRE)
|
|
HIGHTORI (FR)
|
J: Frankie Dettori
T: Saeed bin Suroor
|
J: Kieren Fallon
T: Sir Michael Stoute
|
J: Gerald Mosse
T: P. H. Demercastel, France
|
2000
|
|
DUBAI MILLENNIUM
|
|
SUMITAS (GER)
|
|
BEAT ALL (USA)
|
J: J. Bailey
T: Saeed bin Suroor
|
J: Terence Hellier
T: Peter Schiergen, Germany
|
J: Kieren Fallon
T: Sir Michael Stoute
|
1999
|
|
LEAR SPEAR (USA)
|
|
FANTASTIC LIGHT (USA)
|
|
XAAR
|
J: M. J. Kinane
T: David Elsworth
|
J: Gary L. Stevens
T: Sir Michael Stoute
|
J: Frankie Dettori
T: Saeed bin Suroor
|
1998
|
|
FAITHFUL SON (USA)
|
|
CHESTER HOUSE (USA)
|
|
DAYLAMI (IRE)
|
J: J. Reid
T: Saeed bin Suroor
|
J: Kieren Fallon
T: Sir Henry Cecil
|
J: Frankie Dettori
T: Saeed bin Suroor
|
1997
|
|
BOSRA SHAM (USA)
|
|
ALHAARTH (IRE)
|
|
LONDON NEWS (SAF)
|
J: Kieren Fallon
T: Sir Henry Cecil
|
J: Frankie Dettori
T: Saeed bin Suroor
|
J: D. J. Whyte
T: B. W. Hills
|
1996
|
|
FIRST ISLAND (IRE)
|
|
MONTJOY (USA)
|
|
TAMAYAZ (CAN)
|
J: Michael Hills
T: G. Wragg
|
J: Richard Hills
T: Paul Cole
|
J: Olivier Peslier
T: Saeed bin Suroor
|
1995
|
|
MUHTARRAM (USA)
|
|
ELTISH (USA)
|
|
NEEDLE GUN (IRE)
|
J: W. Carson
T: John Gosden
|
J: Pat Eddery
T: Sir Henry Cecil
|
J: M. J. Kinane
T: Clive Brittain
|
1994
|
|
MUHTARRAM (USA)
|
|
EZZOUD (IRE)
|
|
CHATOYANT
|
J: W. Carson
T: John Gosden
|
J: W. R. Swinburn
T: Sir Michael Stoute
|
J: M. J. Kinane
T: J. W. Watts
|
1993
|
|
PLACERVILLE (USA)
|
|
URBAN SEA (USA)
|
|
EMPEROR JONES (USA)
|
J: Pat Eddery
T: Sir Henry Cecil
|
J: C. Asmussen
T: J. Lesbordes, France
|
J: R. Cochrane
T: John Gosden
|
1992
|
|
PERPENDICULAR
|
|
YOUNG BUSTER (IRE)
|
|
KOOYONGA (IRE)
|
J: W. Ryan
T: Sir Henry Cecil
|
J: W. R. Swinburn
T: G. Wragg
|
J: W. J. O'Connor
T: M. Kauntze, Ireland
|